Menu
 

Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywac informację o nowościach na tej witrynie wpisz swój adres mail, a następnie wciśnij przycisk dodaj.
 

Linki

 

 


  

  

 

 

 


 

 

Pamiętaj o bezpiecznym przechowywaniu insuliny!

Pamiętaj o bezpiecznym przechowywaniu insuliny!

 

 

W czasie letnich beztroskich dni musimy pamiętać, że insulina jest wrażliwa na wysokie i niskie temperatury oraz wstrząsy. Sprawdź jak chronić insulinę przed utratą cennych właściwości.

 

Producenci radzą, aby przechowywać insulinę w lodówce (w temperaturze 2°C - 8°C), natomiast doraźny zapas będzie bezpieczny w temperaturze pokojowej. Jeżeli temperatura otoczenia dochodzi do 30°C trzeba zadbać o schłodzenie hormonu. Ochrona przed ciepłem jest bardzo ważna, gdyż przegrzana insulina ulega dezaktywacji i traci swoje właściwości, przez co jej stosowanie może powodować podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Bardzo ważnym sygnałem mówiącym o tym, że insulina nie jest już przydatna do użycia, jest zmiana koloru lub pływające wewnątrz drobne skrystalizowane cząsteczki. Takiej insuliny nie należy wstrzykiwać i najlepiej oddać ją do apteki.

 

Chroń insulinę zarówno przed przegrzaniem jak i przed promieniami słonecznymi. Dla insuliny niszczące jest również zamrażanie, nie używaj takiej, która została zamrożona nawet po jej rozmrożeniu. Należy również zabezpieczyć hormon przed wstrząsami, które mogą powodować zmętnienie lub grudki. Żeby mieć pewność, że właściwie postępujesz ze swoją insuliną, przeczytaj ulotkę dołączoną do leku, który używasz lub zapytaj o szczegóły farmaceutę.

 

Letni wypoczynek z insuliną.

 

Planując wakacje, trzeba wcześniej pomyśleć o kilku ważnych kwestiach. Jeśli wybierasz się w zagraniczną podróż samolotem uprzednio zaplanuj wizytę u diabetologa. Warto szczególnie przed wyjazdem zagranicznym upewnić się, że mamy wyrównany poziom cukru. Będzie nam również potrzebna podpisana przez lekarza informacja potwierdzająca chorobę, aby służby celne mogły zezwolić na przewiezienie insuliny i urządzeń potrzebnych do jej wstrzykiwania. Prawidłowo powinny się tam znaleźć dane osobowe (imię, nazwisko, adres, telefon), grupa krwi, spis stosowanych leków (z podaniem ich dawek) oraz kontakt do Twojego lekarza diabetologa. Taki dokument (najlepiej przetłumaczony na język kraju, do którego się wybierasz) oraz potwierdzenie ubezpieczania będą potrzebne, gdy niezbędna będzie pomoc medyczna lub gdy stracisz swoją insulinę – wówczas masz prawo udać się do szpitala i poprosić o ten lek ratujący życie.

 

Wybierając się w podróż samolotem już przy pakowaniu pamiętaj, że w luku bagażowym panuje zbyt niska temperatura, dlatego wszystkie leki zawsze trzymaj w bagażu podręcznym. Musisz mieć też do nich łatwy i szybki dostęp. Istotne jest również, aby przekraczając strefy czasowe częściej kontrolować poziom glukozy i odpowiednio dostosować ilość podawanej insuliny.

 

Jeśli planujesz wypoczynek w miejscu, które w swojej ofercie gwarantuje lodówkę ważne jest, aby sprawdzić zanim włożysz hormon, jaka temperatura jest w jej wnętrzu. W niskiej jakości urządzeniach często dochodzi do niszczących dla insuliny przemrożeń lub temperatura jest zbyt wysoka. Wyjeżdżając na egzotyczną wycieczkę, szczególnie do krajów Dalekiego Wschodu, trzeba pamiętać, że nie unikniemy zaników zasilania, dlatego niezbędne będzie zaopatrzenie się w alternatywny sposób chłodzenia.

 

Przed każdym wyjazdem zaopatrz się w dodatkowe recepty i odpowiednią ilość insuliny, sprzętu do wstrzykiwania oraz testów do badania poziomu glukozy we krwi. Zawsze zabieraj ze sobą dodatkowy zapas insuliny, którą będziesz mieć w przypadku, gdy aktualnie używana zaginie lub ulegnie zepsuciu. Pamiętaj o zabezpieczeniu się w razie hipoglikemii – miej przygotowany glukagon do wstrzyknięcia i słodkie przekąski, które nie rozpuszczą się w wysokiej temperaturze.

 

Nie musimy rezygnować z wyjazdu nawet w najbardziej gorące zakątki świata. Na naszym rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które ułatwiają przechowywanie insuliny we właściwej temperaturze. Najpopularniejsze z nich to: etui z chłodzącym żelem, który aktywuje się po zanurzeniu w zimnej wodzie, torby termoizolacyjne wymagające użycia wkładów z lodem oraz przenośne lodówki działające zupełnie niezależnie, wyposażone w baterie oraz możliwość podłączenia do samochodowej zapalniczki i zasilania sieciowego.

 

 

KILKA WAŻNYCH ZASAD PRZY PRZECHOWYWANIU INSULINY:

 

1)     zawsze miej zapas insuliny w lodówce na wypadek, gdyby ta aktualnie używana   zepsuła się, zniszczyła lub zgubiła,

2)     obejrzyj fiolkę dokładnie upewniając się, czy nie zmieniła koloru lub w środku nie pływają skrystalizowane cząsteczki,

3)      nie zostawiaj insuliny w samochodzie, na gorącym parapecie, w pobliżu urządzeń   grzewczych,

4)      nie zamrażaj insuliny,

5)      sprawdź, czy w lodówce, w której przechowujesz insulinę jest dodatnia temperatura (szczególnie w hotelach czy domkach kempingowych),

6)      chroń insulinę przed promieniami słonecznymi i światłem,

7)      sprawdzaj termin ważności.

 

Ogłoszenie
 

Aktualności

Cukrzyca: możliwy pomiar glukozy w pocie

Południowokoreańscy naukowcy z Seoul National University opracowali alternatywny sposób oceny poziomu glukozy - w pocie. O nowym pomyśle naukowców informuje pismo „Science Advances”.

05.04.2017 czytaj

3

3

23.11.2016 czytaj
Artykuły
 


 
Copyright DDSOFT.pl 2009