Menu
 

Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywac informację o nowościach na tej witrynie wpisz swój adres mail, a następnie wciśnij przycisk dodaj.
 

Linki

 

 


  

  

 

 

 


 

 Cukrzyca: możliwy pomiar glukozy w pocie

     Cukrzyca, zwłaszcza typu II, to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Zarówno w przypadku chorych na cukrzycę typu I, jak i II niezbędne jest dokonywanie częstych pomiarów poziomu glukozy we krwi. Wiąże się to z pobieraniem krwi, co jest bolesne i kłopotliwe, ale bez wątpienia konieczne, bowiem źle leczona cukrzyca nieuchronnie prowadzi do groźnych powikłań - na przykład uszkodzenia serca i nerek. Pot zawiera mniej glukozy niż krew, a takie jego składniki jak kwas mlekowy, mogą zakłócać pomiar. Umieszczono więc zestaw czujników na porowatym, elastycznym podłożu mocowanym do skóry. Trzy z nich mierzą poziom cukru, cztery - kwasowość, zaś czujnik wilgotności ocenia ilość wytworzonego potu. Wyniki przekazywane są do przenośnego komputera, który pozwala określić dokładnie poziom glukozy.

      Jak wykazały eksperymenty z udziałem ochotników (badanie poziomu glukozy przed i po posiłku), nowa metoda daje wyniki zgodne z tradycyjnym badaniem krwi. Do pomiaru wystarczy jedna milionowa litra (0,001 mililitra) potu. Podczas badań na myszach, u których sztucznie wywołano cukrzycę, sensor został także podłączony do zestawu mikroskopijnych igieł, automatycznie wstrzykujących odpowiednią dawkę typowego leku dla cukrzyków - metforminy. Zanim technologia trafi do cukrzyków, konieczne jest jej dokładne przetestowanie. Od dokładności i niezawodności pomiaru zależy skuteczność leczenia.

 

Źródło: http://pulsmedycyny.pl/4658925,41638,cukrzyca-mozliwy-pomiar-glukozy-w-pocie

 

data dodania: 05.04.2017 powrót  
Ogłoszenie
 

Aktualności

Cukrzyca: możliwy pomiar glukozy w pocie

Południowokoreańscy naukowcy z Seoul National University opracowali alternatywny sposób oceny poziomu glukozy - w pocie. O nowym pomyśle naukowców informuje pismo „Science Advances”.

05.04.2017 czytaj

3

3

23.11.2016 czytaj
Artykuły
 


 
Copyright DDSOFT.pl 2009