Menu
 

Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywac informację o nowościach na tej witrynie wpisz swój adres mail, a następnie wciśnij przycisk dodaj.
 

Linki

 

 


  

  

 

 

 


 

 



Czwartkowe Obiady u Diabetyków

Ostatnie miesiące ubiegłego roku upłynęły pod znakiem aż czterech Czwartkowych Obiadów u Diabetyków. Spotykaliśmy się w Sokółce, Warszawie i dwukrotnie w Supraślu.



    

 

Na każdym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków towarzyszy nam liczne grono zaproszonych gości z każdego zakątka Polski. Nie inaczej było na naszych ostatnich spotkaniach, na których gościliśmy mieszkańców Mazowsza, Warmii, Mazur czy Kujaw. Licznie zgromadzili się mieszkańcy Sokółki, Supraśla i wielu innych podlaskich miejscowości, bo przecież to Podlasie jest stolicą Czwartkowych Obiadów u Diabetyków.

 

  

 

O randze wydarzenia świadczyła już sama obecność ogólnopolskich mediów, w tym radiowej Trójki oraz Telewizji Polskiej. Jednak dla nas najważniejsze, że sale wprost pękały w szwach.

 

 

Każdy Czwartkowy Obiad u Diabetyków łączy wspólna idea: edukowanie o zdrowiu w przyjaznej atmosferze, podczas wspólnego gotowania i przy stołach zastawionych smacznymi i zdrowymi potrawami, zawsze w towarzystwie występów artystycznych.

 
 

Podobnie było w Supraślu, Sokółce i Warszawie, gdzie wszyscy mieli okazję spróbować zdrowych specjałów przygotowywanych na bieżąco przez gości specjalnych, mogliśmy wysłuchać pouczających wykładów prof. Danuty Pawłowskiej, dotyczących zdrowej diety i sposobów radzenia sobie z cukrzycą, a także bawić się zarówno w rytmach muzyki cygańskiej, jak i przy bardziej klasycznym repertuarze piosenki międzynarodowej.

 
 

Osobą, bez której Czwartkowe Obiady u Diabetyków nie mogłyby się odbywać pod swoją obecną postacią, jest Dariusz Szada-Borzyszkowski. Od wielu edycji fenomenalnie pełni funkcję Mistrza Ceremoniału i jednocześnie gospodarza, bowiem wciela się w rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który był przecież inicjatorem Obiadów Czwartkowych. Chociaż Czwartkowe Obiady u Diabetyków dzieli od nich kilka epok burzliwej historii, to przecież idea wciąż pozostaje podobna: rozprawianie o sprawach ważnych dla całego społeczeństwa przy suto zastawionym stole. Na Czwartkowych Obiadach u Diabetyków skupiamy się na sprawie wagi najwyższej: zdrowiu.

 

 

Na naszych stołach królują więc produkty zdrowe. Goście mogli podziwiać szeroki asortyment żywności regionalnej, z której wypada wymienić świeże sery, zdrowe mrożonki, prawdziwe wędliny, pieczywo na zakwasie o niskim indeksie glikemicznym, oleje tłoczone na zimno i sok z aronii znad Biebrzy.

 

W obszernych nawach bocznych pojawiło się kilka stoisk promujących zdrową żywność i nowoczesne urządzenia ułatwiające diabetykom codziennie dbanie o zdrowie, między innymi firm Wörwag Pharma i Pharmbos, a także wyciskarki soków dostarczone przez firmę Domowe Sanatorium.

 
 
 
Trzeba jednak podkreślić, że soki z wyciskarki są nieporównywalne z tymi z sokowirówki. Sok z wyciskarki zachowuje wszystkie składniki odżywcze i zdecydowanie wolniej się rozwarstwia. Ponadto z tej samej ilości owoców lub warzyw można uzyskać zdecydowanie więcej soku, niż w przypadku tradycyjnej sokowirówki.
 
 

Godny uwagi był także chleb ProBody, który zawiera około 90% mniej węglowodanów i około 300% więcej białka niż zwykłe chleby mieszane, co więcej, ma bardzo niski indeks glikemiczny, co czyni go idealnym pieczywem dla diabetyków. Uczestnicy mieli również możliwość spróbowania olejów między innymi z rokitnika, ostropestu, lnu czy pestek dyni oraz soków z owoców czarnego bzu lub aronii.

 

 

Na każdym Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków goście mogą zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi.  Robią to wykwalifikowane pielęgniarki. Zainteresowanie zawsze jest bardzo duże, ale wszyscy zainteresowani zostają fachowo przebadani.

 
 

Dzięki firmie Diagnosis mogliśmy przekazać uczestnikom, szczególnie z małych miejscowości i wsi, glukometry. Dla nich to szczególnie ważne, bo często mają utrudniony dostęp do takich badań.

 
 

W Warszawie uczestnicy mogli obejrzeć film dokumentalny „Do góry” w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego o niepełnosprawnym alpiniście, który zdobył Aconcaguę. Przesłaniem płynącym z filmu była walka z własnymi słabościami i przezwyciężanie zdrowotnych ograniczeń. Jego tematyka idealnie zgrała się z podstawowymi założeniami Czwartkowych Obiadów u Diabetyków, czyli edukowaniu tak, żeby można było „zdobywać szczyty”.

 

Ale Czwartkowe Obiady u Diabetyków to także dobra zabawa. W ramach deseru artystycznego wystąpił zespół „Cygańskie Serca” z Igrył na Podlasiu i Eliza Sacharczuk – laureatka Grand Prix międzynarodowych konkursów piosenkarskich. Repertuar był bardzo zróżnicowany i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wpadające w ucho melodie cygańskie zachęciły wszystkich do wspólnej zabawy i tańca, a charyzmatyczna wokalistka zaśpiewała klasyczne utwory po polsku, rosyjsku i grecku.

 

 

Eliza Sacharczuk wystąpiła również z zespołem Sarakina, grającym niezwykle energetyczną muzykę rodem z Bałkanów.

 

 
 
 
 

Cygańska muzyka, widowiskowy taniec, bałkańska energia i muzyka z klasycznego repertuaru dopełniły tylko niepowtarzalnej atmosfery Czwartkowych Obiadów u Diabetyków.

 
 

Na Czwartkowych Obiadach u Diabetyków daniem głównym jest pokaz sztuki kulinarnej w wykonaniu znamienitych gości, a wśród zaproszonych znaleźli się czołowi przedstawiciele świata nauki, polityki, mediów, ministrowie i członkowie organizacji pozarządowych.

 
 

Gościliśmy między innymi Ministra Rolnictwa Stanisława Kalembę, prezesa TVP S.A. Mariana Zalewskiego, Jego Magnificencję prof. Alojzego Szymańskiego,  Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Panią Ewę Kulikowską - Dyrektor Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Wiceprezesa Agencji Rynku Rolnego Lucjana Zwolaka.

 
 
 
 
 
Pojawili się również: Wicemarszałkowie Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko i Walenty Korycki, Karol Pilecki - członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Roman Uhlig - Doradca Prezesa Zarządu PFRON, Grażyna Bogdańska - Kierownik Realizacji Pomocy Publicznej PFRON, Radosław Dobrowolski - burmistrz Supraśla,, dr n. med. Robert Kranc – Dziekan Wydziału Ogólnomedycznego Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku, Ryszard Królewski – kierownik produkcji firmy Eskimos S.A. oraz Anna Andrzejewska – wicedyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce.
 

Mieliśmy również zaszczyt gościć panią Karolinę Kaczorowską, wdowę po ostatnim prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie, Ryszardzie Kaczorowskim.

 

 
 
 
 

W karcie dań znalazły się same smakowitości. Goście przygotowali między innymi rozgrzewającą zupę-krem z soczewicy, kotlety warzywne z pęczakiem, zdrową sałatkę ze szpinaku, pożywny bigos z cebuli, hummus, czyli pastę z ciecierzycy, zupę z dyni oraz gorący kociołek cygański.

 

 
 
 

Wśród deserów królowały mrożone owoce, dostarczone przez firmę Hortex i Eskimos: aronia, śliwki, borówki amerykańskie, czarne porzeczki, truskawki, owoce rokitnika i rabarbar oblane gorzką czekoladą.

 

Warto zatrzymać się na chwilę przy gorzkiej czekoladzie bo jest ona źródłem wielu cennych składników odżywczych i zawiera bardzo dużo magnezu. Polecamy ją nie tylko diabetykom, ale wszystkim amatorom słodyczy i nie tylko. Pojawiły się też wykwintne jabłka z żurawiną i aronią, upieczone w glinianym garnku rzymskim Römertopf.

 

 

 

Szczególnie w okresie zimowym i letnim mrożone warzywa i owoce są niezastąpione, ponieważ zamrożenie pozwala na zachowanie większości witamin i składników odżywczych, a także walorów smakowych.

 
 

Po gotowaniu przyszedł czas na degustację przyrządzonych potraw. Dania znikały w błyskawicznym tempie, a to mówi samo za siebie.

   

Czwartkowe Obiady u Diabetyków to znacznie więcej niż wspaniała zabawa i wyśmienita kuchnia. Nie mogło się więc obyć bez dania edukacyjnego, czyli wykładów prof. Danuty Pawłowskiej. W pierwszym z nich, pt. „Alkohol a cukrzyca” dowiedzieliśmy się, jak oddziałuje na organizm u osób zdrowych i tych zmagających się z cukrzycą. W kolejnym, pt. „Ziołolecznictwo jako element profilaktyki i leczenia cukrzycy” prof. Pawłowska opisała temat naturalnych  metod radzenia sobie z tą chorobą.

 
 
 

Z kolei wykład pt. „Prawidłowe żywienie profilaktyką wielu chorób” mówił o zaletach prawidłowego odżywiania i niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą niewłaściwa dieta, natomiast w prezentacji „Nietolerancja glutenu a cukrzyca” usłyszeliśmy m.in. o rodzajach nietolerancji glutenu i dowiedzieliśmy się wielu istotnych informacji dotyczących diety bezglutenowej, która wcale nie oznacza rezygnacji ze smacznych potraw. Duże wrażenie robią statystyki dotyczące nietolerancji glutenu. Szacuje się, że w Polsce nawet 5% dorosłych ma ten problem, a w społecznym przekonaniu panuje opinia, że na celiakię chorują wyłącznie dzieci. Do objawów celiakii zalicza się bóle brzucha, przewlekłe biegunki, zmęczenie, chudnięcie, zmiany nastroju czy objawy towarzyszące niedoborowi witamin i minerałów.

 

Wykład „Żywienie wspomagające leczenie cukrzycy” wyjaśnił znaczenie indeksu glikemicznego w codziennej diecie i zbawienny wpływ witamin na organizm, zwłaszcza witaminy B12. Bogatym źródłem witaminy B12 jest suplement diety diaB12 firmy Galena. Zawiera kwas foliowy, obniżający poziom homocysteiny. Preparat diaB12 jest szczególnie wskazany dla osób chorych na cukrzycę i stosujących metforminę, doskonale uzupełnia też niedobory kwasu foliowego i witaminy B12. 

 

Inną niezbędną witaminą jest witamina B1, na niedobór której często cierpią osoby chore na cukrzycę. Jej braki mogą powodować zaburzenia w układzie nerwowym i mięśniowym, zmiany w przewodzie pokarmowym  i sercowo-naczyniowym. Rozwiązaniem tego problemu jest BenfoGAMMA, która zawiera witaminę B1, a normalizując glikemię jest szczególnie zalecana diabetykom. Jej cechą jest rozpuszczalność w tłuszczach, dzięki której łatwo przenika do układu nerwowego.

 

Więcej informacji dotyczących wykładów znajdą Państwo w tym numerze magazynu „Cukrzyca a Zdrowie”.

 

W taki sposób zakończyliśmy z Czwartkowymi Obiadami u Diabetyków rok 2013. Obfitował on w wiele wzruszających chwil, jednak nas najbardziej cieszy fakt, że nasza idea dociera do coraz większej grupy ludzi, a to właśnie wiedza jest największym sprzymierzeńcem w walce z cukrzycą.

 
Redakcja ,,Cukrzyca a Zdrowie"
data dodania: 26.03.2014 powrót  
Ogłoszenie
 

Aktualności

Cukrzyca: możliwy pomiar glukozy w pocie

Południowokoreańscy naukowcy z Seoul National University opracowali alternatywny sposób oceny poziomu glukozy - w pocie. O nowym pomyśle naukowców informuje pismo „Science Advances”.

05.04.2017 czytaj

3

3

23.11.2016 czytaj
Artykuły
 


 
Copyright DDSOFT.pl 2009