Menu
 

Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywac informację o nowościach na tej witrynie wpisz swój adres mail, a następnie wciśnij przycisk dodaj.
 

Linki

 

 


  

  

 

 

 


 

 



Uczta u diabetyków

Święta, urodziny, imieniny to czas wyjątkowy dla wszystkich, zarówno dla zdrowych, jak i tych, którzy zmagają się z cukrzycą. Czas oczekiwania na nie, poprzedzony jest postem, który wzmaga potrzebę ucztowania zarówno w sferze duchowej, jak i cielesnej. Woń i aromat potraw unoszących się nad stołem kusi. I właśnie wtedy diabetycy stają przed dylematem - ostro się pilnować, czy folgować bez umiaru. Co zrobić, żeby móc cieszyć się świętem i nie odmawiać sobie przyjemności skosztowania przygotowanych potraw?

 

Przede wszystkim warto zaufać przekonaniu, że potrawy gotowane, albo pieczone bez tłuszczu, odpowiednio przyprawione mogą być o niebo lepsze i zdrowsze od smażonych. Warto tez pamiętać, żeby danie przewodnie nie bazowało na tłustych mięsach zwierząt rzeźnych, czyli np. wieprzowinie czy baraninie, obfitujących w tłuszcze nasycone. Zamiast tego można wybrać niezbędne nienasycony kwasy tłuszczowe, których  bogactwo skoncentrowane jest w rybach morskich. Można zatem podać na stół świąteczny pieczonego halibuta albo dorsza i śledzie w oliwie z oliwek, bogate w omeg-3. Królewski karp, głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji świątecznej, mimo, że słodkowodny jest jak najbardziej pożądany, ale nie w postaci smażonej, lecz np. gotowany na parze i podany w galarecie. Warto też pamiętać o warzywach, które doskonale komponują się z potrawami gotowanymi i są przebogate w witaminy oraz składniki mineralne. Będzie to marchew, pietruszka w korzeniu i zielonej natce, seler, por, papryka, cebula, czosnek i wiele innych warzyw. Jeżeli nie przepadamy za rybami, to można zaproponować na świąteczne danie potrawy z cielęciny, królika czy chudego drobiu -  z indyka, kurczaka bez skóry. Bogate w białko pełnowartościowe, gotowane, lub pieczone, łagodnie doprawione mogą ucieszyć niejedno podniebienie.

Lekkie sałatki

 

Sałatki są niezawodne i sprawdzają się na urodzinowym, imieninowym i świątecznym stole. Niejednokrotnie zachwycają kolorem i smakiem. Są doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych, szczególnie wtedy, gdy są przyrządzone z surowych warzyw i owoców.  Ponieważ podczas gotowania, warzywa i owoce tracą witaminy. Na wysoką temperaturę najbardziej uwrażliwiona jest witamina C, której straty są przeogromne, mogą sięgać aż 50% . Obieranie ze skórki warzyw przed gotowaniem , jak i po również przyczynia się do ich zubożenia w witaminy, ponieważ najwięcej witamin i minerałów jest właśnie pod skórką. Niewątpliwie smak sałatki uzależniony jest od dodatku białkowego, może to być np. drób,  ryba, jajko, ale również od sosu, który do niej dodamy.  Najlepsze są sosy na bazie jogurtu z dodatkiem czosnku i ziołowych przypraw, a także octu winnego, który podkreśli smak sałatki. Z majonezów i tłustych sosów na bazie śmietany, żółtek jaj  zagęszczanych mąką warto zrezygnować, by nie obciążać organizmu „złym” cholesterolem.

Groźne węglowodany

Na przyjęciach okolicznościowych nie może zabraknąć ciast, deserów, tortów, które rozpieszczają podniebienie słodyczą i mogą znacząco podbić poziom glukozy we krwi. Dlatego warto zachować ostrożność i zdrowy rozsądek przy spożywaniu tego rodzaju potraw. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na dodatki do mącznych wyrobów.  Przy sporządzaniu ciast i tortów dżemy wysoko słodzone, miody, tłuste kremy z dodatkiem żółtek warto zastąpić galaretką owocową, kisielem, budyniem na chudym mleku, musem owocowym. Dodatki te z pewnością nie spowodują drastycznego wzrostu indeksu glikemicznego.

Zdrowie w płynie

Ważnym elementem okolicznościowego stołu są zupy np.  kapuśniak, barszcz czerwony, barszcz biały, grzybowa i żur z jajkiem i kiełbasą. Najwyższą wartość odżywczą do naszego organizmu wnosi kapuśniak, na bazie kiszonej kapusty i barszcz czerwony z czerwonych buraków. Kiszona kapusta jest doskonałym źródłem witaminy C, beta-karotenu, witaminy E, K, a także witamin z grupy B. Zawiera również składniki mineralne, takie jak: wapń, magnez, żelazo, potas, siarkę oraz dużo błonnika, który powoduje uczucie sytości i co nie jest bez znaczenia –ma ona niski indeks glikemiczny. Podobnie buraki czerwone są doskonałym źródłem wapnia, potasu, magnezu, żelaza, kobaltu, kwasu foliowego i beta-karotenu, a także substancji o działaniu antynowotworowym.

W święta i nie tylko trzeba uważać na alkohol, który jest bogatym źródłem energii i spożywany w nadmiarze sprzyja wzrostowi triglicerydów w surowicy krwi.

Przemyślany wybór  menu i sposób jego przygotowania pozwoli nam cieszyć się ucztą, a jednocześnie poczuć się lekko i zdrowo.

Małgorzata Rakowska

data dodania: 19.01.2014 powrót  
Ogłoszenie
 

Aktualności

Cukrzyca: możliwy pomiar glukozy w pocie

Południowokoreańscy naukowcy z Seoul National University opracowali alternatywny sposób oceny poziomu glukozy - w pocie. O nowym pomyśle naukowców informuje pismo „Science Advances”.

05.04.2017 czytaj

3

3

23.11.2016 czytaj
Artykuły
 


 
Copyright DDSOFT.pl 2009