Menu
 

Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywac informację o nowościach na tej witrynie wpisz swój adres mail, a następnie wciśnij przycisk dodaj.
 

Linki

 

 


  

  

 

 

 


 

 



Dieta ketogeniczna. Czy pomoże wyleczyć guzy mózgu i padaczkę?

Dieta, sport, odpowiednia ilość snu, ograniczanie stresu i prowadzenie trybu życia w zgodzie ze swoim organizmem przyczyniają się do poprawy jakości naszego życia. Nie tylko nasze ciało, ale i umysł funkcjonują lepiej, gdy odpowiednio zadbamy o swoją kondycję zdrowotną. 

 

Naukowcy natomiast prześcigają się w coraz nowszych badaniach, co rusz ogłaszając nowe diety, sposoby uprawiania sportu czy też produkty, które warto spożywać. Nie warto ślepo podążać za nowymi trendami, które w jednym momencie głoszą, iż np. jajka są bardzo niezdrowe i przyczyniają się do wielu chorób, a za jakiś czas nagłówki gazet krzyczą: „Jajka to bomba witaminowa. Jedz je kilka razy w tygodniu!”.  Eksperci tym razem dowodzą, iż za pomocą diety można pomóc w zwalczaniu nowotworów czy tez padaczki. Jakiekolwiek mamy podejście do tego typu nowinek, warto poszerzać swoją wiedzę, otwierać się na nowe informacje, które być może mogą być pomocne. Oto garść informacji o diecie ketogenicznej.

 

Dieta ketogenna to dieta, która jest bardzo bogata w tłuszcze oraz z niską zawartościąwęglowodanów, początkowo stosowana w leczeniu lekoopornej padaczki u dzieci. Dzięki tej diecie zmniejszaniu ulega częstotliwość napadów. Ponadto najnowsze badania głoszą, że dieta ta może być również odpowiednia przy w schorzeniach neurodegeneracyjnych, takich jakchoroba Alzheimera czy stwardnienie rozsiane. Uważa się również, że dzięki tej diecie można złagodzić guza mózgu.

 

Dr Adrianne Scheck stosuje dietę u pacjentów, u których stwierdzono guz mózgu. Zaleca żywienie w proporcjach 1:4, czyli na jedną porcję węglowodanów przypadają cztery porcje tłuszczu zwierzęcego.  Również onkolog dr Matt Williams w ostatnich latach przebadał chorych pacjentów, którym zaleca wysokotłuszczowe odżywianie. Eksperci wierzą, że dieta może przedłużyć życie ich podopiecznym, a to byłby najlepszy impuls do kontynuowania dalszych badań. Szanse są imponujące, a widoki niezwykle optymistyczne. Onkolodzy twierdzą, że gdy pozbawiamy organizm węglowodanów, to tym samym zmuszamy  go do czerpania zapasów energii z tłuszczów. Komórki nowotworowe odżywiające się głównie glukozą nie będą miały czym się żywić, gdyż nie są w stanie przestawić się na spalanie tłuszczu. To może powodować remisję guzów.

 

Jak dotąd nadal zostało wyjaśnione, dlaczego dieta ketogenna zmniejsza częstość napadów padaczkowych. Wysoka podaż tłuszczów przy znikomej ilości węglowodanów w diecie prowadzi do zmian w metabolizmie tłuszczów, podobnie jak w czasie głodzenia. Z tłuszczu powstają w wątrobie ciała ketonowe: aceton, acetooctan i kwas betahydroksymasłowy, które przenikają do ośrodkowego układu nerwowego i stanowią zastępczy, wobec braku glukozy, materiał energetyczny dla neuronów. W badaniach klinicznych odkryto, że stosowanie diety ketogennej u wielu chorych przyczyniło się do zahamowania ataków padaczki oraz zmniejszyło ich częstość. W niektórych przypadkach możliwe jest zaprzestanie stosowania leków przeciwpadaczkowych. Ponadto u pacjentów zaobserwowano zwiększoną wrażliwość na bodźce oraz poprawę koncentracji uwagi.


Dieta ta nie jest jednak bez znaczenia dla organizmu. Aby nasz organizm odpowiednio funkcjonował nasz jadłospis powinien opierać się na odpowiednich proporcjach między białkiem, węglowodanami i tłuszczami. Drastyczne ograniczenie któregoś z nich może powodować skutki uboczne. U osób stosujących tę dietę, głównie u dorosłych wystąpiły zaparcia, spowodowane niską zawartością błonnika w diecie, a ponadto u kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowego. Ponadto  stosowanie przez długi czas diety ketogennej może być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, jak nudności, wymioty, zaparcia, utrata apetytu,odwodnienie, zapalenie trzustki, wątroby, a także opóźnienie dojrzewania, niższy wzrost, nadwaga, kamica nerkowa, niedobory witamin i składników mineralnych.


Przed podjęciem próby stosowania takiej diety koniecznie należy skonsultować to z lekarzem, by nie narażać organizmu na niebezpieczne skutki uboczne. Badania dotyczące tej diety z pewnością będą prowadzone nadal, więc warto z uwagą śledzić postępy ekspertów.

 

Opracowanie na podstawie:

http://www.poradnikzdrowie.pl/

https://portal.abczdrowie.pl/

 

 

 

data dodania: 18.07.2016 powrót  
Ogłoszenie
 

Aktualności

Cukrzyca: możliwy pomiar glukozy w pocie

Południowokoreańscy naukowcy z Seoul National University opracowali alternatywny sposób oceny poziomu glukozy - w pocie. O nowym pomyśle naukowców informuje pismo „Science Advances”.

05.04.2017 czytaj

3

3

23.11.2016 czytaj
Artykuły
 


 
Copyright DDSOFT.pl 2009