Menu
 

Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywac informację o nowościach na tej witrynie wpisz swój adres mail, a następnie wciśnij przycisk dodaj.
 

Linki

 

 


  

  

 

 

 


 

 



Nadwaga, otyłość... bakterie

 Otyłość i nadwaga plasują się w czołówce chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Z każdym rokiem rośnie liczba otyłych, a co za tym idzie, także nowo powstających klubów fitness i poradni dietetycznych. Coraz częściej nadwaga jest kojarzona nie tylko z nieestetycznym wyglądem, ale też brakiem zdrowia, bo może doprowadzić do wielu chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby zwyrodnieniowe. Krągłe kształty dawno wyszły z mody, a mimo wszechobecnego kultu zdrowia, liczba osób otyłych stale rośnie. Dlaczego tak się dzieje?

 

 

Fot. warto-jeść

 

W świetle nowych badań za problemy metaboliczne takie jak nadwaga, otyłość i cukrzyca nie odpowiadają tylko złe nawyki żywieniowe. To prawda, że spadek naszej aktywności wynikający z postępu technicznego oraz spożwanie przetworzonej żywności jest wprost proporcjonalne do przybierania na wadze przez społeczeństwo, jednak wiąże się to także z florą bakteryjną naszych jelit.

 

Różne szczepy bakterii, które bytują w naszym organizmie, w 90 % skumulowane są w jelitach. Budują nasz układ odpornościowy, wpływają na stan naszej psychiki i mogą predysponować nas do otyłości. Nowe odkrycia naukowe dowodzą, że to nie przez stres mamy problemy żołądkowe, lecz korelacje są odwrotne. To nieświeże warzywo lub nadmiar ciastek, które powodują problemy z jelitami, mogą nas doprowadzić do złego samopoczucia. A co bakterie mają do oponki na naszym brzuchu?

 

Bakterie, tym przypominają ludzi, że mają swoje preferencje żywieniowe. Różne ich szczepy żywią się innymi produktami spożywczymi. Jeśli nasza flora bakteryjna jest zbyt uboga lub nie są zachowane odpowiednie proporcje między szczepami tych bakterii, przybieramy na wadze. Bakterie mają apetyt, jedne lubią pączki inne kiełbasę, w różny sposób odpowiadają za przetwarzanie substancji odżywczych. Wynikają z tego dwa fakty. Bakterie odpowiadają za nasze zachcianki kulinarne, np mogą domagać się kilku dodatkowych ciastek; ponadto mogą rozkładać węglowodany w nadmiat tłuszczu.

 

Eksperymenty na myszach wykazały, że podanie szczepów bakterii jelitowych odpowiadających za tycie myszom o normalnej wadze, sprzyjało ich tyciu mimo braku zmiany diety. Jednak gdy otyłym myszom podano dojelitowo florę bakteryjną z jelit myszy o normalnej wadze i nie zmieniono ich diety na zdrowszą, czyli z mniejszą ilością tłuszczy i cukrów, bakterie te szybko wymierały. Dlatego zarówno bakterie, jak odpowiednia dieta i ruch muszą być połączone w walce z nadwagą. Nie wystarczy podawanie probiotyków i prebiotyków, aby na dobre zagnieździły się w naszych jelitach należy zapewnić im odpowiednią strawę.

 

Sa jednak preparaty, które zdecydowanie ułatwiają pozbycie się zbędnych kilogramów, przy zrównoważonej diecie, z unikaniem produktów wysoko przetworzonych, oraz odpowiedniej dawce ruchu pomogą w normalizacji wagi. To probiotyki, takie same jakie przyjmujemy przy antybiotykoterapii lub kefiry i jogurty naturalne, prebiotyki, te naturalne znajdują się w porze, ziemniakach, cebuli, ale znajdziemy je też jako suplementy diety oraz unikalny preparat Pectin Gold z suszu polskich jabłek. Powstaje w sposób naturalnej fermentacji, przebadany klinicznie zalecany jest przy przewlekłym stresie, w chorobach przewodu pokarmowego oraz w procesie normalizacji wagi, a jego wszlkie inne zalety są niocenione.

 

Warto pamiętać, że kilka zbędnych kilogramów to jeszcze nie tragedia, ale łatwo mogą one przerodzić się w otyłość, a ta jest chorobą przewlekłą, trudną do wyleczenia. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a takim zapobieganiem jest zdrowa dieta, ruch i dbałość o florę bakteryjną naszych jelit.

 

Paulina Kubacka

 

data dodania: 01.06.2015 powrót  
Ogłoszenie
 

Aktualności

Cukrzyca: możliwy pomiar glukozy w pocie

Południowokoreańscy naukowcy z Seoul National University opracowali alternatywny sposób oceny poziomu glukozy - w pocie. O nowym pomyśle naukowców informuje pismo „Science Advances”.

05.04.2017 czytaj

3

3

23.11.2016 czytaj
Artykuły
 


 
Copyright DDSOFT.pl 2009