Menu
 

Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywac informację o nowościach na tej witrynie wpisz swój adres mail, a następnie wciśnij przycisk dodaj.
 

Linki

 

 


  

  

 

 

 


 

 



Coś na ząb

U większości ludzi podczas trawienia pożywienia wytwarzana jest glukoza, która przenika do krwi. Poziom glukozy we krwi kontroluje hormon trzustki – insulina, wspomagająca przejęcie i wykorzystanie glukozy przez komórki. Organizm osoby chorej na cukrzycę nie wytwarza wystarczających ilości insuliny, albo też nie jest zdolny do efektywnego jej wykorzystania. Dlatego niezbędna jest prawidłowa dieta, sprzyjająca zachowaniu równowagi glukozy we krwi, zapewniająca jednocześnie pełną dostawę składników odżywczych. Zarówno dietetycy jak i lekarze oraz chorzy wiedzą, że przemyślana i konsekwentnie stosowana, skonsultowana z lekarzem i dietetykiem, dieta może wydatnie wspomagać leczenie, a w konsekwencji łagodzenie skutków cukrzycy.

 

Fot. bistro24.pl

 

Nie wymaga specjalnego tłumaczenia zalecenie, aby w ciągu dnia, zamiast trzech większych posiłków oddzielonych długimi przerwami, jeść regularnie pięć – sześć razy, za to w niewielkich porcjach. Wprawdzie każda osoba z cukrzycą wie jak nierozsądne jest podjadanie na pusty żołądek czekolady, cukierków i kolorowych, gazowanych napojów, co w konsekwencji niebezpieczny, gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi, ale w życiu, czyli w praktyce bywa różnie.


Nie jest prawdą, że diabetyk nie ma prawa sięgnąć po słodkości. Może, na przykład od czasu do czasu zjeść trzy śliwki w gorzkiej czekoladzie. Może też pozwolić sobie na niewielką porcję czegoś słodkiego, ale na deser, po posiłku bogatym w błonnik i zawierającym tłuszcz. Wtedy poziom glukozy wzrasta wolniej, gdyż błonnik i tłuszcz spowalnia proces jej uwalniania.


Drobna przekąska, cos na ząb pomiędzy głównymi posiłkami będą pomocne w utrzymaniu stałego poziomu glukozy we krwi w ciągu dnia. Warto więc mieć „pod ręką” – zamiast ciasteczek – owoce i warzywne przysmaki, po które sięgniemy, gdy poczujemy głód. Przygotowana wcześniej drobna przekąska czy sałatka z warzyw albo owoców smakuje wtedy jak wykwintne danie. Potwierdzi to każdy rozsądny diabetyk.


Oprac. Irena Lus


Sałatka z ciecierzycy i papryki


Składniki: łyżka oliwy z oliwek, 2 czerwone papryki – pokrojone w szerokie paski, 400 g ciecierzycy odsączonej i wypłukanej, 4 łyżki drobno pokrojonych, świeżych ziół – bazylii, oregano i natki pietruszki.


Wykonanie: Na rozgrzaną patelnię z oliwą włożyć paprykę, smażyć mieszając 12 – 15 minut aż zmięknie. Odstawić, aby lekko ostygła, potem pokroić w kawałki. Położyć do salaterki paprykę, ciecierzycę i zioła, wymieszać. Przygotować sos z 3 łyżek oliwy z oliwek, 1 łyżki octu balsamicznego, soli i pieprzu do smaku. Zmieszać składniki sosu i zalać nimi sałatką. Potrząsnąć kilka razy salaterkę, aby dobrze rozprowadzić sos w salaterce.

 

Pieczone nadziewane jabłka


Wykonanie: 4 jabłka bez gniazd nasiennych ułożyć w żaroodpornym naczyniu i dolać nieco wody. Środek każdego jabłka napełnić rodzynkami albo konfiturą z czarnej porzeczki. Piec ok. 40 minut, aż będą miękkie. Pyszne również na zimno.

 

Makaron z oliwkami i bazylią


Składniki: 350 g makaronu muszelki, 1 łyżka oliwy z oliwek, 2 ząbki czosnku, zmiażdżone, 1 duża cebula, drobno pokrojona, 1 zielona papryka, pokrojona w kostkę, 425 g czerwonej fasoli (może być z puszki) odsączonej, 2 łyżeczki suszonego oregano, 15 listków bazylii, porwanych na kawałki, 100 g czarnych oliwek bez pestek, sól, czarny pieprz, 100 g pomidorków koktajlowych przeciętych na pół i kilka listków bazylii do przybrania.


Wykonanie: Ugotować makaron w lekko osolonej wodzie (przepis na opakowaniu). Rozgrzać oliwę na dużej patelni, dodać czosnek, cebulę i zieloną paprykę. Smażyć 5-7 minut, aż zmiękną. Dodać fasolę, oregano i bazylię, i oliwki; podgrzewać mieszając przez kilka minut. Dodać ugotowany makaron, zmieszać, doprawić. Podawać na gorąco, przybrać pomidorkami i listkami bazylii.

 

Sałatka fasolowa


Składniki: po pół szklanki kilka rodzajów ugotowanej fasoli, cebula dymka – posiekana, świeża kolendra, sól, pieprz, oliwa z oliwek, sok z cytryny.


Wykonanie: Zmieszać fasolę z dymką i kolendrą. Doprawić solą, pieprzem, oliwą i sokiem z cytryny.

 

Indyk w potrawce


Składniki: 700 g piersi indyka bez skóry, łyżka mąki pszennej, łyżka oleju rzepakowego, średnia cebula – drobno pokrojona, 2 ząbki czosnku – zmiażdżone, sól, pieprz czarny, 250 ml domowego rosołu z drobiu lub bulionu warzywnego, 4 marchewki – pokrojone w kostkę, 280 g mrożonego groszku, zielona papryka – pokrojona w kostkę, 115 g chudego jogurtu, 4 łyżki posiekanej natki pietruszki.


Wykonanie: Mięso pokroić na małe kawałki i obtoczyć w mące z przyprawami. Rozgrzać olej na patelni. Dodać cebulę, czosnek, smażyć 3-4- minuty aż zmiękną. Włożyć mięso i smażyć 20-25 minut na złoty kolor. Jeżeli przywiera do patelni, dolać nieco rosołu. Dodać marchewkę, groszek i dodać pozostały bulion. Przykryć, gotować na małym ogniu 5-10 minut. Dodać paprykę, doprowadzić całość do wrzenia, przykryć i gotować jeszcze 5 minut. Domieszać jogurt i pietruszkę. Doprawić solą i pieprzem. Podawać z gotowanym na sypko ryżem.

 

Krem z cukinii


Składniki: Cukinia – pokrojona w kostkę, cebula pokrojona w kostkę, ząbek czosnku – rozgnieciony, 2 łyżki oliwy z oliwek, czubata łyżka śmietany, bulion warzywny, sól, pieprz, świeża bazylia, pestki dyni.


Wykonanie: Do garnka wlej oliwę, podsmaż cebulę, czosnek, dodaj cukinię. Dodaj bulion, gotuj 20 minut. Dodaj śmietanę, sól, pieprz, zmiksuj wszystko. Przed podaniem posypać w miseczkach krem listkami bazylii i uprażonymi nasionami dyni. Krem z cukinii można również jeść na zimno jako przekąskę – małe porcje.

 

Kawior z bakłażana


Dwa całe bakłażany upiec w piekarniku. Po upieczeniu obrać je ze skórki, zmiksować z czosnkiem, sokiem z cytryny i oliwą z oliwek. Doprawić do smaku solą, odrobiną pieprzu i natką pietruszki.


Hummus


Puszkę ciecierzycy odsączyć. Zmiksować: ciecierzycę, kilka ząbków czosnku, czerwoną paprykę, pastę sezamową z sokiem z cytryny, oliwą z oliwek. Dodać sól i pieprz oraz natkę pietruszki. Smakuje z chlebkiem pita, grzankami albo z surową marchewką lub ogórkiem pokrojonym w słupki.

 

data dodania: 17.04.2015 powrót  
Ogłoszenie
 

Aktualności

Cukrzyca: możliwy pomiar glukozy w pocie

Południowokoreańscy naukowcy z Seoul National University opracowali alternatywny sposób oceny poziomu glukozy - w pocie. O nowym pomyśle naukowców informuje pismo „Science Advances”.

05.04.2017 czytaj

3

3

23.11.2016 czytaj
Artykuły
 


 
Copyright DDSOFT.pl 2009